Blockchain Teknoloji Şirketlerini Ticaret Finansmanı için Kullanma

 Blockchain Teknoloji Şirketlerini Ticaret Finansmanı için Kullanma

Blockchain teknolojisinin en uygun endüstrilerinden biri ticaret finansmanıdır. Dünyanın en büyük bankalarının çoğu araştırma ve geliştirme için zaman ayırıyor.

71 küresel finans liderinden oluşan R3CEV konsorsiyumu sayesinde blockchain teknolojisinin potansiyel kullanımları hakkında çok şey ortaya çıkarıldı.

R3, 2016 yılından bu yana araştırmalarını tamamlamak için pazarda çeşitli pilot lar gerçekleştirmiştir. Pazara tam olarak girmeye hazır olana kadar bu stratejileri geliştirmeye devam edeceklerdir.

Peki, potansiyel kullanım bulgularından bazıları nelerdir? İşte blockchain teknoloji şirketleri ile ticari finansın geleceği.

Gerçek Zamanlı Durumu ve Durumu İzle

R3 üyelerinden biri olan CBA, blockchain teknolojisinin araştırılmasına önde gelen katkılardan biridir. Şu anda blockchain kullanımını analiz etmek için 3 farklı projeden geçiyorlar.

Pamuk nakliyapan ihracatçılarla deneme çalışması yürütüyorlar. IoT ve GPS’e bağlı olan kutunun içine bir nem monitörü yerleştirilir.

Bu monitör, tüketicilerin gönderilerini gerçek zamanlı olarak takip etmelerine olanak tanır. Ayrıca, onlar üzerinden seyahat olarak kendi ürün durumunu değerlendirmek edebiliyoruz.

Diğer ulusal blockchain teknoloji şirketleri, bu çalışmaya benzer pilotlar çalıştırıyor. Singapur’da Hellosent de benzer testler yapıyor. Ancak, Fransız şarabı ithalatını inceliyorlar.

Ödenmemiş Yerleşimleri Ortadan Kaldır

Tahıl çiftçileri için büyüyen bir sorun ticaret iflas nedeniyle mali kayıptır. Bu etkinlik nedeniyle 2014 yılında yaklaşık 50 milyon dolar kaybedildi.

Bir çiftçinin sevkiyatları için ödeme alması yaklaşık 4-6 hafta sürer. Bu noktada, çoğu zaman zaman çatışma çiftçiler ve alıcılar arasında ödeme komplikasyonları (uygun miktarda, geç ödeme, vb ödemek için başarısız) üzerinde ortaya çıkar.

Avustralyalı start-up, Full Profile, kendi eline aldı.

Blockchain platformu, çiftçilerin tahıl dağıtımından sonra otomatik ödeme almalarını sağlıyor. Bu önemli ölçüde çiftçiler ve alıcılar arasında anlaşmazlık riskini azaltacaktır.

Tam Profil’in uygulaması yurtiçi ortamda tamamen işlevsel olduğunda, dış ticarette genişler.

Dijitalleştirmek

Blockchain teknolojisinin kullanımı finansal kayıp ve riski azaltmak için de yararlı olabilir. Daha da geliştirilmesi üzerine, satış ve yasal düzenlemeleri dijitalleştirmek mümkün olacak.

Ticaret finansmanı, büyük ölçüde yerleşim ve sözleşmelere dayanan hantal bir endüstridir. Şu anda, bu anlaşmaların çoğu eski moda şekilde işlenir: kağıt kopyaları.

Blockchain teknolojisi bu kağıt tabanlı sisteme olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Bu, belgelerin genellikle kaybolması, yanlış işlendiği veya karartıcı olduğu için finansal kayıp riskini azaltır.

Elektronik dokümantasyon çok daha verimli bir şekilde izlenebilir. Ayrıca, bir üçüncü taraf doğrulama sistemi ihtiyacını keser.

Blockchain Teknoloji Şirketleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek Ister misiniz?

Blockchain teknolojisi alıcılar ve satıcılar arasındaki finansal ticarette şeffaflık yaratır. Blockchain, ödeme yapılana kadar siparişin yapıldığı andan itibaren işlem sürecini basitleştirebilir.

Uluslararası ticaret dünyasına atlamak mı arıyorsunuz? Doğru yerdesin. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bilmek harika olurdu.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın