Çocuğunuz için Sağlıklı Gıda

 Çocuğunuz için Sağlıklı Gıda

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun bazı gıdalar yemek için denemek için sinir bozucu olabilir. Genç palet genellikle gıda yeni renkler, tatlar ve dokular takdir etmez. Ancak, çocuklara erken yaşlarda iyi beslenme alışkanlıkları öğretmek, yaşamları boyunca sağlıklı seçimler yapmaya devam etmelerine yardımcı olabilir!

Her çocuk farklıdır. Bazıları günde üç öğün meyve ve sebze yle dolu yemek yemekten memnunken, diğerleri çok küçük porsiyonlar yiyor ve son derece seçici. Çocuğunuzun kilo aldığı ve uygun önlemlerle geliştiğini gösteren ‘doğru’ bir yöntem yoktur. Ancak, onlar ağızlarına koymak ne hakkında son derece seçici olsa bile, çocuğunuza gıda geniş bir yelpazede sunmaya devam etmek önemlidir. Bu şekilde, çocuğunuzun belirli günlerde dengeli bir diyet olmasa bile, haftalık diyet yuvarlak olacaktır. Sadece sürece sağlıklı seçimler ebeveynler tarafından modellenmiş ve sürekli (baskı değil) çocuğa sunulan, sonunda, çocuk da onları deneyecek unutmayın!

Çocuğunuzun yeterli beslenmeye sahip olmasını sağlamak için bazı ipuçları:

– Çocuğunuzu çok çeşitli meyve ve sebzelerle besleyin. Hem beslenme hem de estetik amaçlı farklı renklerde gıdalar ekleyin.

– Genç yaştan itibaren çeşitli meyve ve sebzeler sunun. Bu çocuğun erken sağlıklı beslenme alışkanlıkları inşa yardımcı olur

– Model sağlıklı beslenme alışkanlıkları. Çocuklar genellikle ebeveynleri ne yiyor, bu yüzden besleyici olduğundan emin olun yemek istiyorum!

– Çocuğunuzun en sevdiği yemeklerin içine meyve ve sebze koyun. Örneğin, doğranmış sebzeler açısından zengin bir makarna sosu veya bir sandviç salatalık ve lahana ekleyin.

Sağlıklı beslenme önemli bir adım çocuğunuzun diyet işlenmiş gıda miktarını azaltmaktır. Çerezler, şekerlemeler ve diğer paketlenmiş atıştırmalıklar büyük miktarda şeker ve yapay aroma veya renk içerir. Meyveli içecekler bile aynı sağlıksız kategoride! İşlenmiş gıdalar çok besin değeri olmadan yüksek kalorili yumruk paketi. Sadece bu değil, ama bu gıdalarda tüm kimyasallar hiperaktivite yol açabilir, huzursuzluk, kötü dikkat süresi, ve çocuklarda obezite. Ebeveynler genellikle bir kez işlenmiş gıdalar çocuklarının diyet kaldırılır fark, genel fiziksel ve ruhsal sağlık önemli bir iyileşme olduğunu.

Burada bütün gıdalar yeme bazı ipuçları:

– İşlenmiş/şekerli atıştırmalıklardan kaçının: cips, kurabiye, çörek, şeker, vb.

– Şekerli içecekler yerine %100 meyve suyu (soda, buzlu çay, meyveli içecekler, vb.)

– Fırında patates yerine patates kızartması

– Beyaz ekmek/makarna/un yerine kepekli kullanma

– Şekerli kahvaltılık gevrek yerine yulaf ezmesi

– İşlenmiş soğuk etyerine tavuk veya hindi eti artık dilimleri

– Ekmekli tavuk göğsü şeritler yerine mağaza satın tavuk nuggets

– Hava cips yerine patlamış mısır attı

– %100 saf meyve suyu ile yapılan buzlu şekerler

– Taze meyve ve sebze aperatifler olarak: elma, muz, çilek, üzüm, kereviz, havuç, karnabahar, vb

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın