Çocuğunuzun hastalığı alerji mi yoksa grip mi?

 Çocuğunuzun hastalığı alerji mi yoksa grip mi?

Çocuğunuzun hastalığı alerji mi yoksa grip mi?

Her burun akıntısı soğuk algınlığı anlamına gelmiyor. Çocuğunuzdaki alerjik semptomları kış hastalıkları belirtileriyle karıştırıyor olabilirsiniz.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda grip ve soğuk algınlığı en çok görülen şikayetlerin başında geliyor. Fakat her öksürük ve burun akıntısı çocuğunuzun kış hastalıklarına yakalandığı anlamına gelmiyor çünkü bu semptomları aslında alerji semptomlarıyla karıştırıyor olabilirsiniz. Soğuk algınlığı geçiriyor zannettiğiniz çocuğunuzun aslında ev tozuna alerjisi olduğunu keşfederseniz şaşırmayın. Peki, kış hastalıklarıyla alerjik semptomları birbirinden nasıl ayırt edebiliriz? Medicana Bahçelievler Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Ali konuyla ilgili Pudra.com’un sorularını yanıtladı.

 
Çocuklarda en çok görülen alerjiler hangileri?
Çocukluk döneminde görülen alerjiler arasında birinci sırada gıda alerjileri geliyor. Gıda alerjileri deyince inek sütü, soya, yumurta, balık, kuruyemiş, domates gibi gıdaların sebep olduğu alerjilerden bahsetmek mümkün. Bunların arasındaysa en çok görülen inek sütü ve soya alerjileri. Bunun dışında solunum yolu ile geçen alerjenler yani ev tozu ve polen alerjileri ikinci sırada geliyor.

İlgili yazımız: 

Alerjilerin en belirgin semptomları neler?

Alerjilerin semptomları çok değişken olabiliyor. Çok ağır olanını da, çok hafif olanını da görebiliyoruz. En ağır alerji semptomu anaflaktik şok tablosu şeklinde görülen, yani solunum ve kalp üzerine etkileri olandır. En sık görünen semptomlar ise atopik dermatit, ürtiker ve anjionörotik ödem şeklinde olanlarıdır. Yani deri döküntüsü ve gözlerde şişlik şeklinde görülen alerjenlerdir. Bazı çocuklarda bağırsak şikayetleri de olabilir. Kanlı kaka, kusma ve karın ağrısı şeklinde semptomlar da ortaya çıkabilir.
 

Ebeveynler en çok hangi semptomları birbirlerine karıştırıyor?

Bu iki hastalığın da semptomlarına baktığımızda ebeveynlerin en çok burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük şikayetlerini karıştırdığını söyleyebiliriz.
 
Alerjiler ve kış hastalıkları, soğuk algınlığı, grip karşılaştırıldığında en belirgin farklar neler?
Alerjik hastalıklar ile soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarının ortak klinik bulguları tabii ki var. Bunlar arasında en sık görülen öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı. Fakat alerjik hastalıklarda

alerji,kış hastalıkları,soğuk algınlığı,grip,çocuk hastalıkları,semptomlar,alerjik semptomlar,devamı…,anne,çocuk,çocuk sağlığı,medicana bahçelievler hastanesi,çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı dr. ahmet ali

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın