Gebelikte Karın Ağrısı – Endişelenmenize Gerek var mı?

 Gebelikte Karın Ağrısı – Endişelenmenize Gerek var mı?

Hamilelik sırasında bir miktar karın ağrısı veya rahatsızlık yaşamak oldukça normaldir. Ama şiddetli veya kalıcı ağrı daha ciddi bir şey gösterebilir ve bu nedenle kadın doğum uzmanı ile bir istişare gerektirir.

Gebelikte karın ağrısına neden olabilecek ciddi komplikasyonlar:

• Dış Gebelik – Döllenmiş yumurtanın rahim dışındaki fallop tüplerine yerleştirilmesi ciddi ve yaşamı tehdit eden bir sorundur. Kramp, şiddetli karın veya pelvik ağrı, kanama, hassasiyet vb. sık görülen semptomlardır. Ağrı genellikle öksürük veya fiziksel aktivite sırasında kötüleşir. Bayılma atakları veya baş dönmesi ile birlikte ağır kanama varsa, o zaman 911 arayın.

• Düşük – Bu ilk 20 hafta içinde yani gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan başka bir durumdur. Başlangıçta, sadece vajinal lekelenme veya yakında karın ağrısı takip edecek kanama fark edebilirsiniz. Kanama hafif veya ağır olabilir ve ağrı hafif ve kramp veya şiddetli ve kalıcı olabilir. Her iki şekilde de, özellikle kanama ağır ise hemen kadın doğum uzmanına danışmalısınız.

• Preterm Labor – Preterm veya prematüre doğum, kadının anormal karın ağrısı yaşadığı başka bir durumdur. Erken doğum rahim ağzınız genişlediğinde veya gebeliğin 37 haftası tamamlanmadan kasılmalar başladığında ortaya çıkar. Bazı belirtiler kasılmalar ile birlikte karın ağrısı dahil, bel ağrısı ve pelvik bölgede artan basınç, vajinal lekelenme veya kanama veya vajinal akıntı artış.

• Plasental abruption – Bu hamile kadın karın ağrısı yaşayacaktır başka bir hayatı tehdit eden durumdur. Bu durumda plasenta, bebek doğmadan önce bile kısmen veya tamamen rahimden ayrılır. Bazen sadece lekelenme ama çoğu durumda, kanama açık ve ağır. Karın ağrısı dışında, kişi de kalıcı kramplar veya kasılmalar yaşayacaktır, sırt ağrısı ve rahim hassasiyeti. Bu acil bir durum ve acil tıbbi yardım şarttır.

• Preeklampsi – Eğer yüksek tansiyon muzdarip ve gebelik 20 hafta sonra idrarda aşırı protein varsa bu tanısı başka bir ciddi komplikasyondur. Bu bozukluk vücudunuzun tüm organlarını etkileyebilir ve bebeğiniz için de hayatı tehdit edebilir. Bu bozukluk ile ilişkili belirtilerden bazıları yüzünüzde aşırı şişlik dahil, eller, bacaklar ve ayak bilekleri ve aynı zamanda göz çevresinde şişlik, şiddetli ağrı ve üst karın bölgesinde hassasiyet, baş ağrısı, kusma ve görme bozuklukları. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal kadın doğum uzmanınıza danışın.

• İdrar yolu enfeksiyonu – Bu hamile kadın karın ağrısı yaşayabilir, hangi sık görülen ve daha az ciddi bir durumdur. Diğer belirtiler bir yanma hissi dahil, ağrı veya rahatsızlık idrar yaparken, bulutlu veya kötü kokulu idrar, sık sık idrara çıkma dürtüsü ve bazen, kanlı idrar. Çoğu durumda, antibiyotikler enfeksiyonu tedavi edecek reçete edilir. Ama tedavi edilmezse, bir mesane enfeksiyonu böbreklerinizi etkileyebilir ve erken doğuma neden olabilir.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın