High-End Moda Markaları için Büyüyen Need To Go Kürk-Free

 High-End Moda Markaları için Büyüyen Need To Go Kürk-Free

Hayvan kürkü high-end moda ürünlerinin üretiminde kullanılan yüksek fiyatlı hammadde biridir. Malzeme insan giyim ezelden beri kullanılmaktadır. Son zamanlarda, moda endüstrisinde insanlık dışı uygulamalar hayvanlara algılanan zulüm ve kürk üretimi için hayvanların etik olmayan yetiştirme de dahil olmak üzere ön plana çıktı.

Moda hayvan kürk ve büyüyen bilinç

Birçok hayvan hakları derneğine göre, yaklaşık bir milyar tavşan, 4 milyon tilki ve 50 milyon vizon bu hayvanlardan kürk üretmek amacıyla yetiştirilip öldürülüyor. Hem üreme, yetiştirme ve öldürme uygulamaları dünya çapında çoğu aktivist tarafından insanlık dışı ve barbar olarak etiketlenmiştir. Çin dünyanın en büyük hayvan kürkü ihracatçısı olmuştur ve yaygın kedi ve köpekler de dahil olmak üzere hayvanların etik olmayan öldürülmesi iddiasıyla eleştirildi.

Hayvan kürkpopüler kültür ve moda kalmıştır; özellikle lüks bir tekstil olarak kullanımı. Maliyeti ve nadirliği nedeniyle sosyal ve ekonomik durumun bir sembolü olarak kabul edilir.

Ancak, yüzyılın başında, bir çok ivme etik ve bilinçli giyim sans hayvanlara ahlaki ve etik gerekçelerle moda uğruna zulüm sans üretimi üzerine atılıyor.

Moda hayvan kürk yaygın kullanımına karşı protestolar yıl sonra, birçok hayvan hakları aktivistleri nihayet birçok high-end moda markaları kürksüz gitti gibi bazı rahatlama bulduk. Hareket yetkililer, aktivistler, moda endüstrileri ve genel kitleler tarafından memnuniyetle karşılandı. Hugo Boss, Calvin Klein, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger ve Gucci kürksüz gitti moda perakende önde gelen isimlerden bazıları.

Kürksüz moda devriminde son trendler

Michael Kors, Jimmy Choo ile birlikte, bir no-kürk politikası benimsemek için en son moda markasıdır. Net-a-Porter tüm e-ticaret platformlarında bir no-kürk politikası duyurdu popüler bir lüks online alışveriş portalıdır.

Bu konuda dünya çapında çeşitli hayvan refahı grupları tarafından önemli bir çalışma yapılmıştır. Bunlar arasında Born Free USA, Fur Free Alliance, PETA ve diğerleri yer almaktadır.

Kürksüz modanın en iyi örneklerinden biri, podyum rampalarında kürksüz modayı karşılayan popüler Londra Moda Haftası’dır. Etkinlik, gösterilerinin yüzde 86’sının tamamen kürksüz modaya sahip olmasıyla övünüyordu.

İngiliz tasarımcı-aktivist Stella McCartney, prestijli Paris Moda Haftası’nda uzun saçlı paltolara sahip kürk alternatifli ‘Kürksüz Kürk’ etiketini tanıttı.

İlerideki Yol…

Dünyanın dört bir yanındaki hayvan refahı gruplarının ve moda markalarının ve perakendecilerin tehditle mücadele etmek için el ele tutuşma çabalarına rağmen, bu konuda yapılması gereken çok iş var. Hala kendi ürünlerinde gerçek kürk üretken kullanımı ile kendilerini tanımlamak birçok moda perakende markaları vardır. Fendi, Dior, Saint Laurent, Louis Vuitton, Canada Goose ve Karl Lagerfeld gibi lerin bu konudaki tutumlarını yeniden değerlendirmeleri gerekiyor.

İnsan kumaşları gelişmektedir ve moda, sektördeki yeni trendleri ve yenilikleri getirmede baton’u ileriye taşıyor. Alternatif kürk kullanımı Stella McCartney öncülüğünde şampiyon alternatiflerden biridir. Bu nedenle, kürkiçermeyen tasarımlar burada kalmak ve lüks moda markaları iyilik için etik moda kucaklamak yüksek zamanı!

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın