Korsika Çarpıcı Güzellik

 Korsika Çarpıcı Güzellik

Yıllar önce, patronum Paris’te gerekli görevden daha uzun süre kalmanın kariyerini kısıtlayan bir hamle olabileceğini öne sürdü. Tabii ki, ben Korsika keşfetmek için güçlü bir arzu vardı ve bir tatil iyi hak olduğunu hissettim gibi bu oldukça hayal kırıklığı bulundu. Fransızlar, iyi bir sebepten dolayı Korsika’yı çağırırlar.l’Ile de Beaute” veya Güzellik Adası. Ada kumlu plajları, kireçtaşı kayalıkları, granit dağ zirveleri ve yemyeşil tarım alanları ile her fırsatta çarpıcı. Korsika her zevke uygun bir şey sunuyor, “plaj kertenkele” gelen “macera yarışçısı” ve arasında tüm millet.

Adaya geçişler sunan iki feribot şirketleri vardır, SNCM ve Korsika Feribot. Nice’ten Bastia’ya Korsika Feribotları için rezervasyon yaptık. Yolculuğumuz iki dini bayram arasına düştü. L’Assomption de Marie Ve Pentecte, önceden rezervasyon konaklama gerekli, ve bizim durumumuzda adanın saat yönünde bir devre dikte. Bastia adanın kuzey ucunda bulunan bir liman kentidir. Tarihi eski liman, kale ve mevcut Place Saint Nicholas görülmeye değerdir. Bastia doğal veya mimari güzellikleri yayan bir çalışma kentidir.

Ancak, Bastia Cap Corse, adanın çok ucunda vahşi ve hala nispeten az nüfuslu alan için “ağ geçidi” şehirdir. Cap Corse’de, gezginin engebeli sahil şeridinin çoğunu görebilmesine olanak tanıyan bir sahil yolu vardır. Kıyı şeridinin üzerindeki tepelerde tünemiş köyler vardır; bazı muhteşem manzarası için bu mezralar birkaç sürücü değer. Bizim durumumuzda, hiçbir omuz ve deli sürücüleri ile küçük yollarda Cape Breton (Nova Scotia) ve Big Sur (California) hem de güzelliği birleştiren bir yerde, 100km götürmek için tüm gün sürdü. Bastia turizm ofisi Place Saint Nicholas bulunan, onlar dostu ve ziyaretçiler için bazı renkli broşürler var. Ancak, Cap Corse hakkında sınırlı bilgi sunuyoruz. Cap Corse bilgi ofisi, Bastia’nın hemen kenarında, Port de Toga’da yer almaktadır. Bu küçücük kötü imzalı ofis bir parçasıdır La Communaut de Communes du Cap Corse. Onlar görünüşte verimsiz sisteme rağmen yardımcı oldu.

Bastia iki gece sonra, bir sonraki gece durağı Corte, dağlarda bulunan oldu. Corte’un daimi nüfusu ancak 7000, sayıları turizm sezonunda, Nisan-Kasım ayları arasında kabar. Corte bir zamanlar 1755-69 kısa bir süre için ada başkenti oldu. Ne yazık ki, bu kale kadar yürüyüş ve görüntüleme platformundan bazı fotoğraflar çekmeye değer olmasına rağmen, ya dikkate değer bir güzellik değildir. Cazibe Corte dışında, tepeler ve vadiler oluşturan kasaba çevreleyen bulunur Korsika Doğal Parc. Bu kalkış noktasından itibaren çok sayıda yürüyüş seçeneği bulunmaktadır. Biz olumlu yürüyüş hava arazi için şanslı değildi, ancak, bir şey g20 tüm seviyeleri için doyurucu ve uygun için, gibi kısa yürüyüşler için kullanılabilir olduğunu anlamak Gorges de la Restonica.

Corte’nin aşağısında, marinası ve yakındaki plaj alanları ile ünlü Porto Vecchio yer almaktadır. Porto Vecchio bataklık bataklıklar üzerinde bir tepe üzerine inşa edilmiştir, bataklıklarda yetiştirilen korsanlar ve sıtma, karşı bir savunma taktiği. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gelişen tuz ticareti, bataklıkları verimli ve ekonomik kullanıma dönüştürdü. Bugün, Port Vecchio aslında iki parça eski haute ville tepede ve aşağıdaki modern limanda. Kasabayı ve ortamı bir hayal kırıklığı olarak gördük. Eski şehir küçük ve turistik restoranlar ve dükkanlar ile over-run. Liman önemsiz.

Peki güzellik nerede? Merak etmeye başlamıştım!

Porto Vecchio’nun hemen güneyinde her şey açıklığa kavuştu. Küçük koylar ve doğal limanlar vardır; su su renkli ve genellikle kolayca araba veya kısa bir yürüyüş ile erişilebilir. Bonifaccio kasabası, adanın güney ucunda bulunan, gerçek bir mücevher. Eski şehir, yaklaşık 60 metrelik kireçtaşı kayalıkların üzerinde, sur duvarları içinde inşa edilmiştir. Şehir ayarı, korunaklı marina ve çarpıcı kayalıklar (les falaises) Bonifaccio gerçek bir tedavi yapmak. Bonifaccio yaz aylarında Salı sabahları küçük bir pazar vardır. Turizm ofisi merkezi yer almaktadır; personel accomodating, ve onlar kendi kendine rehberli yürüyüş turu için iyi bir ses rehberi oluşturduk.

Bonifaccio’dan Ajaccio’ya kadar olan sahil çok güzeldir, ta ki başkente ve trafiğine ulaşana kadar. İlk bakışta, Ajaccio güzel bir şehir değil. Başkent 63.000’in biraz üzerinde bir nüfusa sahip olan adanın standartlarına göre büyüktür. Ctrafik son derece sıkışık olduğu için kötü planlanmış. Ajaccio gerçek güzellik bir kez otele yerleşmek ve bir yürüyüşe çıkmak bulunur. Sahil, çekici bir gezinti alanı ile oldukça güzeldir. Benim görüşüme göre, gerçek hazine birkaç iyi korunmuş veya yenilenmiş Ceneviz binaları eski bölümünde bulunan ve Quartier, Etrangers’ı des. Ajaccio’nun “İmparatorluk Şehri”nde, Fesch Sarayı (Napolyon’un amcasının adını almıştır) hem içeride hem de dışarıda çarpıcı bir yapıdır. Bu bina önemli bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, ses rehberleri sunmuyoruz, bu yüzden ağır dini sanat sonsuz akışı bu gezgin kayboldu.

Bu noktada, gezide en iyisini sona sakladığımıza ikna olmuştum ve hayal kırıklığına uğramadık. Ajaccio’dan Calvi’ye sahil yolu son derece çarpıcıdır. Ancak, yol küçük, dönüşler ve fotoğraf fırsatları çok dolu olduğu gibi uzun, yavaş sürücü için hazır olun. Kaçırılmaması gereken calanches (kayalıklar ve kaya oluşumları) Piana tarafından ve Golfe de Girolata.

Son iki gecemiz sahil kasabası Calvi’de geçti. Bu çekici şehir turizmi benimsedi ve cazibesini korumayı başardı. Eski şehir ve kale, yat limanına bakan bir kayanın üzerinde, eski ve yeni yi çevreleyen restoran ve dükkanlarla dolu küçük yaya sokaklarıdır. Turizm ofisi marinada yer almaktadır, ancak yararlı açılış saatlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Bizim durumumuzda, onlar öğleden sonra için kapanış olarak yürüyüş turu ses rehberi alamadım! Notre Dame de la Serra’da yüksek bakış açısına doğru yürümek veya sürmek çabaya değer. La Revellata’nın yarımadadaki patikalarda yürüyerek muhteşem bir öğleden sonra geçirdik. Dikkatli planlama, ya da sadece şans sonucu Calvi birkaç gün geçirmek için son derece hoş bir yerdir olsun.

10 gün sonra, bu ikili Fransa’ya geri bizim tekne için zamanında Bastia geri geldi. Adanın etrafını tamamen dolaşmış, kilometre sayacına 1200 kilometreden fazla yol koymuştuk. “l’Ile de Beaute”!!

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın