Neden Notepad ++ Bina ve Tweaking Web Siteleri için büyük bir editör

 Neden Notepad ++ Bina ve Tweaking Web Siteleri için büyük bir editör

Web sitenizi veya blogunuzu desteklemek için hala düz eski genel metin düzenleyicisi kullanıyorsanız, SourceForge’da bulunan serbestçe kullanılabilen Notepad++’ı kullanmanızı veya “Notepad++” için Google araması yapmanızı şiddetle öneririm.

Notepad++, hayatınızı kolaylaştıracak birçok güçlü özelliğe sahiptir. Beklediğiniz geleneksel düzenleme işlevlerini ve şunları destekler:

 • Aynı anda birden çok dosyayı düzenlemek için güzel bir ortamdır:
  • Windows Gezgini’nde vurgulayarak ve Notepad++’a sürükleyerek aynı anda bir veya birden çok dosya açabilirsiniz. Her dosya Not Defteri++’nda ayrı bir sekmede açılır.
  • Ayrıca, açık iletişim kutusunda dosya türüne göre filtre uygulanmış birden çok dosya açabilirsiniz. Örneğin, aynı anda birden çok stil sayfası CSS dosyasını açmak için Dosya->Aç dosyasını kullanın ve filtrenizi olacak şekilde ayarlayın. CSS ve Control açmak istediğiniz tüm dosyaları tıklatın ve ayrı sekmelerde açılacak
  • “Dosya->Tümlerini Kaydet” seçeneğini seçerek tüm açık dosya sekmelerini aynı anda kaydedebilirsiniz
  • Bir sekmeyi kapatmak için orta fare düğmenizi kullanın veya sekmeyi kapatmak için bir sekmeyi veya geçerli sekmeyi hariç tüme tıklayın.
  • Aynı anda yalnızca bir sekme etkindir, belirli bir dosyayı yeniden yapmak için bir sekmeye tıklayın. CTRL-TAB ve CTRL-Shift-Tab etkin dosyaları arasında geçiş yapmak veya sağ fare düğmesini kullanmak ve kaydırma tekerleği.
  • Oturumlar Notepad++’da güçlü bir özelliktir. Üzerinde çalıştığınız tüm dosyaların durumunu ve vurguladığınız geçerli satırları ve imlecin nerede olduğunu kaydedebilirsiniz. Dosya->Oturumu Kaydet ve Dosya->Yük Oturumu bunu sizin için yapar. Notepad++’ı kapattığınızda, oturumları kullanarak geçerli durumu otomatik olarak kaydeder, böylece Notepad++’ı yeniden açtığınızda, dosyalar bıraktığınız gibi olur.
 • Otomatik tamamlama – Ayarlar->Yedekleme/Otomatik Tamamlama”da Otomatik tamamlamanın “İşlev tamamlama” veya “Word tamamlama” gerçekleştirmesini etkinleştirebilirsiniz. Not Defteri++ “Word tamamlama” olarak ayarlanırsa, MS Word veya Excel’in çalışma şekline benzer şekilde dosyanızda zaten bulunan herhangi bir sözcüğü otomatik olarak tamamlar. “İşlev tamamlama” olarak ayarlanırsa, Not Defteri++ yazdığınız belirli bir dosya türü için bir anahtar kelimeye karşılık gelen herhangi bir sözcüğü otomatik olarak tamamlar; örneğin, a.CSS dosyasında “ba” harflerini yazmaya başlarsanız, otomatik tamamlama, eşleşen her CSS işleviyle ilişkili “geri”, “arka plan” vb. sözcüklerle tamamlamanızı ister.
 • Yorumları Akış ve Engelleme – Not Defteri++, dosyanın vurgulanan satırlarını yorumlama kolaylığı işlevleri sunar – dosya türüne uygun yorum etiketini kullanarak (örneğin, bir CSS belgesiyle, belgedeki bir satır grubunu vurgularsanız ve Edit->Akış Yorumu’nu seçerseniz, satır kümesi Bir CSS belgesine uygun “/*” ve “*/” işaretleri kullanılarak yorumlanır).
 • Gelişmiş Arama Yeteneği – Notepad++ arama yapmak ve işlevleri değiştirmek için gelişmiş yetenek sağlar. Hatta kullanma yeteneğine sahiptir düzenli ifadeler bulunacak dizeyle eşleşecek şekilde. Aramalar Notepad++’daki tüm açık sekmelerde de yapılabilir. Arama iletişim kutusunun sol alt köşesindeki saydamlık onay kutusu/kaydırıcısı aracılığıyla daha saydam hale getirilebilir, böylece bulma iletişim kutusu hala görünürken düzenlemeye devam edebilirsiniz. Özel karakterler aranabilir ve bulunan girişlerin vurgulanması düzenleme sırasında çok kullanışlıdır.
 • Renk Kodlama – Nodepad++ dosyaları düzenlerken doğru düzenleme yaptığınızdan emin olmak için gerçekten yardımcı olan renk kodlamaözelliğine sahiptir. Örneğin, varsayılan renkler açık olan bir CSS dosyayı düzenlerken, açıklamalar yeşil renkli ve HTML öğeleri mavidir. Sözdiziminizin tamam olduğunu düzenlerken otomatik tamamlama ile birlikte renk kodlaması sizi rahatlatıyor.
 • Eklentiler – Notepad++’ın belki de en etkileyici özelliklerinden bazıları “Eklentiler” menüsünde yer almaktadır. Ben en çok deneyim oldu eklentileri şunlardır:
  • Document Monitor – “İzlemeye Başlat” alt menüsünü seçerseniz, Notepad++ geçerli belgede yapılacak değişiklikleri izler ve gerektiğinde yeniden yükler. Bu, günlük dosyaları gibi sık sık değişen dosyaları göz kulak olmanız gerekiyorsa özellikle yararlıdır.
  • Karşılaştır – Bu eklenti, yan yana sekmelerde iki dosya arasındaki farkı gösterir, bu da çalışan bir dosya ile olmayan dosya arasındaki farkları belirlemek için çok yararlı olabilir.
  • FTP_Synchronize – (FTP dosya aktarım protokolü anlamına gelir) Bu eklenti, yerel bilgisayarınızla uzak bir bilgisayar arasında dosya aktarımı yapma olanağı sağlar (web sitenizin barındırıldığı Internet Arama Sağlayıcısı gibi). Kurulumu kolaydır ve çok daha kullanışlıdır ayrı bir FTP uygulaması kullanarak daha.
  • Bu eklentiler Eklentiler menüsü altında mevcut değilse veya ek eklenti işlevselliği eklemek istiyorsanız, Yardım Menüsü’nde “Daha fazla eklenti alın” seçeneğini belirleyin (en sağdaki menüde “?) ve Notepad++’ın bilgisayarınıza yerel olarak yüklendiği “eklentiler” klasörüne indirin.

Not Defteri++’nın ÜCRETSİz olduğunu söylemiş miydim?

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın