Organik Gıda Sadece Bir Çok Sağlıklı Gıda Trendleri mı?

 Organik Gıda Sadece Bir Çok Sağlıklı Gıda Trendleri mı?

Organik gıdalar sağlıklı tarım uygulamaları için uzun vadeli bağlılık içine gelişmekte olan sağlıklı gıda eğilimleri bir dizi biridir, ve sağlıklı gıda. Sadece organik gıda yemek için sağlıklı olduğunu; aynı zamanda çevre için daha sağlıklıdır. Diğer gıda trendleri SOLE (sürdürülebilir, organik, yerel, çevresel) ve 100 mil (yerel yetiştiricilerden satın alma) gıdalar içerir.

Yemeğinin nereden geldiğini biliyor musun? Kasım ayında satın aldığınız kuşkonmaz yerel bir çiftçiden mi geliyor yoksa dünyanın dört bir yanından mı geliyorlar? Çiftlikten sofranıza yiyecek almak enerji ve çevresel etkiye ne kadara mal olur? Kırmızı et yemenin çevresel etkisini biliyor musun? Bir kilo sığır eti üretmek için 16 kilo tahıl gerekiyor.

Büyük ölçekli gıda üretimi – genellikle genetiği değiştirilmiş gıdalar ile gerçekleştirilir – daha fazla üretim den daha fazla para kazanabilirsiniz çünkü üreticileri tarafından desteklenir; ve vatandaşlarının gıda erişimi sağlamak isteyen hükümetler tarafından desteklenir (öncül sağlıksız gıda hiçbir gıda daha iyidir). Dünyada 6 milyardan fazla insan var ve bunların birçoğunun yeterli yiyeceği yok. Ama kitlesel ölçekte üretim gezegen için maliyeti nedir?

Genetik modifikasyon, kimyasallar, pestisitler ve yoğun tarım gıda üretimini artırmak için kullanılan tekniklerden sadece bazılarıdır. Ve bu tekniklerin çevre üzerinde olumsuz etkileri vardır: gıdanın genetik yapısının değiştirilmesinden, toprağın ve suyun kirlenmesine, aşırı çalışan topraklara kadar. Bu gıda üretim teknikleri de daha az besin değeri ile gıda neden.

Organik gıda avantajları gıda ve toprak, su ve hava daha iyi tedavi sağlıklı besin içerir. Ancak organik gıda eleştirmenleri organik meyve, sebze, tahıl ve et üretim yüksek maliyet kitle ölçekte üretmek için sınırlı bir yetenek sonuçları endişe duyuyorlar.

Organik gıda üretimi sürdürülebilir mi?

Bazıları sadece genetiği değiştirilmiş gıdaların üretiminin artan küresel nüfusumuzun talebini karşılayabildiği görüşündedir. Organik gıda medyada, mağazalarda, pazarlarda ve evlerde daha fazla ilgi görüyor çünkü giderek daha fazla insan gezegenimiz üzerindeki etkimizi azaltmanın önemini anlamaya başlıyor.

Bunu yapmanın bir yolu yerel olarak yetiştirilen organik gıda yemektir. Hepimiz Bir ısınma iklimetkisini yaşamaya başladı; hava desenleri değişiyor ve yoğunlaşıyor. Harekete geçme zamanı. Büyüme ve hasattan sonra, organik olmayan gıdaların ortalama çevresel ayak izi ulaşım için yüzde 11, üretim ve işleme için yüzde 46 ve gıda hazırlama için yüzde 25 (buzdolabında depolama, yıkama, kesme, hazırlama ve pişirme) şeklindedir.

Amaç, ulaşım, üretim, işleme ve hatta gıda hazırlama çıktılarını azaltmaktır: eğer gıda yerel olarak yetiştirilir ve satın alınırsa yerel ulaşım azalacaktır; organik gıdalar daha az işleme kullanır ve koruyucu lar kullanılmadığından, organik ürünler kullanıldığı gibi satın alınır (taze organik sebzeler, meyveler, etler ve tahıllar için uzun raf ömrü yoktur).

Yerel olarak yetiştirilen gıdalar yemek gezegen için daha iyidir: gıda mil bir azalma – gıda çiftlikten depoya buzdolabı ve daha sonra yemek masası için seyahat mesafe – tüketimimizin karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacaktır. (Not: karbon ayak izi, faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisinin bir ölçüsüdür; bu özel durumda, gıdaların yetiştirilmesi, hasat edilmesi, depoya alınması, depolanması ve satılması için kullanılan fosil yakıtların bir ölçüsüdür.) Yerel organik çiftçileri destekleyin ve organik birçok sağlıklı gıda trendinden sadece birini yapın; uzun süreli bir gıda kararı.

Yerel olarak yetiştirilen organik gıda satın alma ek olarak, kendi büyüyebilir. Organik sebze ve meyve bahçeleri bitki ve büyümek kolaydır: toprak yönetmek için biraz zaman ve dikkat gerekir, kompost, zararlıları ama organik gıda büyüyen sonucu sağlıklı üretmek ve sağlıklı bir ortam.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın