Paleo Diyet – Kilo kaybetmek ve Sağlıklı yiyin

 Paleo Diyet – Kilo kaybetmek ve Sağlıklı yiyin

Paleo Diyet – Temelleri

Paleo Diyet Planına ihtiyacım var mı?

50.000 yıl önce, erkekler avcı ve toplayıcı yken, yağ tabakaları geliştirmek için “yemek yemenin” sorun olmadığı, çünkü kışın yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında yararlı olurdu. Bu artık sorun değil. Bugün, bizim için gerçekten kötü olan çikolata, soda ve şeker gibi işlenmiş ve rafine gıdaların sürekli bir kaynağı olsun.

Onlar kadar çok basit karbonhidrat içeren gibi yeterince hızlı böbrek ve karaciğer tarafından sentezlenemez – hangi vücuda metabolize olur ve yağ olarak saklanır. Bu yüzden, yeme şeklimizi değiştirmeli ve doğal biyoritmimizi destekleyen bir diyet planı benimsemeliyiz, onları tehlikeye atmak yerine.

Bu yüzden Paleo Diyet Planına ihtiyacın var. Paleo Diyeti nedir? Yeni başlayanlar için Paleo Diyet benzersiz olduğu için yemek için sadece sağlıklı bir yoldur – bu çok daha uzun süre yalın ve güçlü kalmak yardımcı olmak için genetik ile senkronize çalışır, ve ihtiyacınız olan enerji artışı verir.

Paleo diyet gıda listesi sindirim sistemi, karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar kolaylıkla çalışabilir gıdalar oluşur, glandüler sistem ile birlikte. Bir Paleo Diyet sadece insan sanayileşme başlamadan önce kendini adapte olduğu gıdalar yeme içerir, ve bunun getirdiği sosyal ve çevresel değişiklikler. Paleo tariflerini günlük yemek alışkanlıklarınızın bir parçası haline ne kadar çabuk yaparsanız, dönüşümü o kadar çabuk yaşamaya başlarsınız.

Peki bir Paleo Diyet Yeni Başlayanlar ne bekleyebilirsiniz?

Her şeyden önce, herkes için işleri yemek doğru bir yolu yoktur. Paleolitik çağın insanları çeşitli gıdalarla yaşarlardı. Yemek konusunda fazla seçenekleri yoktu ve ellerine ne geçerse onu yediler. Bazıları yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı hayvansal gıdalar yerken, diğerleri bitki bazlı gıdalar almayı tercih etti.

Paleo aperatifler veya Paleo kahvaltı fikirleri, zengin ve çeşitlidir; Paleo diyet tarifleri söz konusu olduğunda kendi tercihleri olabilir. Ama onlar gibi yüksek işlenmiş gıdalar kaçınarak gibi birkaç sağlam ilkelere dayanmaktadır, ya da ekmek gibi fabrikada yapılmış gibi görünüyor bir şey. Ekmek yerine, glutensiz Paleo ekmek var, herhangi bir buğday veya tahıl yok.

Aşağıdaki maddeleri içeren gıdalardan kaçının:

– Süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinden tamamen uzak durun. Ancak, bazı Paleo tarifleri tereyağı ve peynir içerir).

– Şeker ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu: Meyve suları, sofra şekeri, dondurma, alkolsüz içecekler ve hamur işleri kaçının.

– Yapay Tatlandırıcılar: Sukraloz, Sakarin ve Asesülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılardan kaçının.

– Tahıllar: Buğday, ekmek ve makarnanın yanı sıra çavdar, arpa ve helekten uzak durun.

– Baklagiller: fasulye, mercimek ve daha birçok kaçının.

– Bitkisel Yağlar: Ayçiçek yağı, soya yağı, mısır yağı, pamuk tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı ve aspir yağı kaçının.

– Trans Yağlar: İşlenmiş gıdaların çeşitli lerinde bulunan trans yağlardan (kısmen hidrojene yağlar olarak da adlandırılır) tamamen kaçının.

Paleo Diyet Listesi – Ne Olabilir

İhtiyacınız olduğu kadar gerçek, işlenmemiş gıdalar alabilirsiniz. Burada Paleo kahvaltı fikirleri veya Paleo aperatifler için kullanabileceğiniz gıdalar vardır. Genel kural organik, otla beslenen veya mera yetiştirilen gıdalar ait olmaktır. Bu tür gıdalar sizin için kolayca mevcut değilse, ya da bütçeniz dahilinde değilse, piyasadaki en az işlenmiş gıdalar seçtiğinizden emin olun.

– Etler: Sığır eti, tavuk, kuzu, domuz eti, vb var

– Sebzeler: Lahana, ıspanak, karnabahar, brokoli, biber, soğan, domates, havuç ve daha fazlası gibi yeşil yapraklı sebzeleri de tüketin.

– Meyve: elma, portakal, muz, armut, çilek, yaban mersini, ananas ve daha fazlası gibi lezzetli ve renkli meyveler var

– Balık ve Deniz Ürünleri: Somon, karides, alabalık, kabuklu deniz ürünleri, vb gibi vahşi yakalanmış balık var

– Yumurta: Her zaman Omega-3 zenginleştirilmiş yumurta var.

– Şarap: Kırmızı şarap antioksidanlar açısından zengin ve genellikle sağlıklı, sürece çok fazla yok.

– Sağlıklı Yağlar ve Yağlar: Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve avokado yağı var.

– Tuz: Sadece deniz tuzu veya Himalaya tuzu var.

– Su: Bol su var ve her zaman sulu kalmak emin olun.

– Çay ve Kahve: Onlar antioksidanlar açısından zengin olduğu gibi çay ve kahve için tamam. Yeşil çay özellikle sağlıklı olarak kabul edilir.

– Yumrular: patates, patates, şalgam ve tatlı patates var

– Fındık ve Tohumlar: Badem, fındık, ceviz, kabak çekirdeği ve daha fazlası var.

koyu çikolata: yüksek kakao içeriği ile koyu çikolata consi olduğunulezzetli olmanın yanı sıra çok besleyici olmak için dered. Nefis bir düşkünlük.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın