Parkinson Hukuku ve Zaman Yönetimi

 Parkinson Hukuku ve Zaman Yönetimi

Ayıracak bir dakikan var mı? Belki de bir an, ayırabileceğiniz tek şeydir!

Yaptığınız iki tür görev vardır – yaptığınız şeyler var yapmak ve şeyler yapmak Istiyor yapmak. Sorumlu bir birey olarak, var size şeyler başlamadan önce yapmak Istiyor yapmak. Ancak, tüm zaman yapmanız gereken şeyler sıkışmış ise, nerede yapmak istediğiniz şeyler için zaman bulacaksınız?

Eğer sadece yapman gereken şeyleri yaparsan, sadece var olursun. Sadece yapmak istediğin şeyleri yaptığında gerçekten yaşarsın. Bu konuda ne yapabilirsiniz?

David Allen tarafından savunulan bir çözüm, listenizdeki görevleri azaltmak için “Dört D” yaklaşımıdır:

  1. Silmek gereksiz görevler;
  2. Temsilci başkaları tarafından neler yapılabileceğini;
  3. Erteleme daha az acil görevler;
  4. Yap geri kalanı.

İşte benim çözümüm: “Sahip olmak” görevlerinizi beklenenden daha kısa sürede tamamlayabilirseniz, yapmak istediğiniz şeyleriçin tasarruf ettiğiniz zamanı kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle, herhangi bir görev için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu tahmin edin, görevi hızlı bir şekilde tamamlayın ve kalbinize ait değerli bir şey için kaydettiğiniz zamanı kullanın.

Bu çözüm ile en büyük sorun Parkinson Kanunu. Parkinson Yasası devletler, “İş böylece tamamlanması için kullanılabilir zamanı doldurmak için genişletir.” En kısa sürede bir beklenti, görev süresi için bir tahmin kurmak gibi, tahmin kendini gerçekleştiren kehanet olur. Görev olacak beklenen zamanı ayırın.

Parkinson yasasının üstesinden gelmek için dört teknik hazırladım.

1. Etkili “Bekleyin” Süresini Kullanın

Zamanlarının büyük bir kısmını doktor/diş hekimlerinin ofislerinde, postanede, bankada, süpermarkette veya havaalanı güvenliğinde kuyruklarda, bir toplantının başlamasını veya bir restoranda servis edilebisolmasını bekleyerek geçiriyorsunuz. Görev listenizde veya randevu listenizde olası bekleme fırsatlarını belirleyin. Aynı şekilde, listenizdeki herhangi bir bekleme süresi nde tamamlayabileceğiniz görevleri belirleyin. Bunları bir araya getirirseniz, aynı anda iki şeyi etkili bir şekilde halledebilirsiniz.

2. Etkili Çoklu Görev

Çoklu görev, yani aynı anda birden fazla şey yapmaya çalışmak, ters-üretken olarak kabul edilir. Öte yandan, insan hayvan yürümeyi ve konuşmayı aynı anda öğrendi. Bazı eylem tekrar tekrar yapıldı ve beynin “otomatik” bölümüne (beyincik) küme olmuştur, diğer görevleri ile kombine edilebilir. Başka bir deyişle, “düşüncesiz” görevler birleştirilebilir. Düşünme gerektiren görevler birleştirilemez. Yapılacaklar listenizi oluşturdukça, mekanik olarak yapılabilecek görevleri belirleyin ve uyumlu görevleri birleştirmeyi planlayın. Bu “ikiye bir” anlaşması listenizdeki öğeleri azaltacaktır.

3. Ön uç Görevi yükleyin

“Ön uç yükleme” görevin en ağır (en önemli, en riskli, en karmaşık) parçası ön yapılan almak için benim terimdir. Bu yükü azaltır ve ulaşacağınız ivme görev boyunca sizi sürdürecektir. Başarı başarıyı elde eder ve erken başarılar daha büyük başarılar için ruh halini belirler.

4. Yapay Bir Son Tarih Belirleyin

Daha fazlasını başarmak için dikkatlice meydan oku. Yeni son tarih olarak orijinal tahminin %65 ila %85’i arasında bir sınır belirleyin ve bu yapay son tarihi hafife almak sizin için listenize yaklaşık %25 daha fazla öğe koyun ve her şeyi tamamlamak için kendinize meydan okuyun. Parkinson Yasası ters çalışır – kendinizi herhangi bir görev daha az zaman verirseniz, mevcut zaman sığacak şekilde küçülecektir. Tabii ki, her şeyde olduğu gibi, bunu abartmak uzun vadede size zarar verecektir. Yeteneğinizi bilin ve yavaş yavaş sınırlarınızı zorlayın.

Bazı müşterilerim Parkinson Yasasını kontrol ederek üretkenlikte önemli ilerlemeler elde etti. Bu çalışır, ama bir gizli madde gerektirir – gerekir Inan görevleri beklenenden daha kısa sürede tamamlayabilme yeteneğinizi.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın