PDA & El Bilgisayarları Satın Alma Rehberi

 PDA & El Bilgisayarları Satın Alma Rehberi

Kişisel Veri Asistanı (PDA), bir avuç içi büyüklüğündeki cihaza birçok farklı veri gereksinimini paketleme yeteneği sayesinde sürekli hareket halinde olan üniversite öğrencileri ve yöneticileri arasında hızlı bir şekilde kabul gördü. PDA, ihtiyacınız olan tüm bilgilere mantıklı bağlantılar sağlayarak yoğun bir hayatı kolaylaştırmak, ihtiyacınız olduğunda parmaklarınızın ucunda olması ve diğer sistemlere taşıması için tasarlanmıştır. PDA’nız ile ‘organize olduktan’ sonra, tüm iletişim telefon numaralarınıza sahip olacak, e-postalarınızı toplayacak, iş siparişlerinizi işleyecek, fotoğraflarınızı görüntüleyecek ve mp3 arşivinizde dinlendireceksiniz. Birçok PDA’lar da dijital kaydedici olarak hareket ve kelime işleme ve elektronik tablo mali hesaplamalar için windows tabanlı uyumluluk var.

PDA’lar pazarın en basit ucunda, bir PDA günlük yapılacaklar listelerinizi yönetmenize, günlüğünüzü izlemenize ve notlarınızı kaydetmenize yardımcı olabilir. Ama insanlar için bir PDA kullanarak içine hareket bu zaten organize zihin için en yararlı bir araç olduğunu anlamak için önemlidir: aslında sizin için organize yapmaz. Ancak, yolda belgeleri görüntülemeniz ve yönetmeniz, randevularınızı izlemeniz ve adınızı ve adres defterinize anında erişmeniz gerektiğini görürseniz, bir PDA’nın temel işlevleri muhtemelen üretkenliğinizi artıracaktır. Ve tabii ki mp3’lerinizi dinlemenin, kısa video klipleri izlemenin, e-kitap okumanın ve sunumlarınızı prova edebilmenin ve gözden geçirmenin ek bonusları sadece yardımcı olabilir.

Windows Pocket PC işletim sistemine ve cesur belleğe sahip PDA’lar normal pencerelerinizle ve ofis ortamlarınızla uyumludur. Cihazı kitap okumak ve metin ağırlıklı belgeleri yönetmek için kullanmayı planlıyorsanız ekran boyutu ve görüntü çözünürlüğü çok önemli olabilir. PDA satışları son iki yıl içinde sürekli olarak azalırken, akıllı telefon teknolojisine yenik düşerken, ana üreticiler daha hızlı işlemcilere sahip PDA cihazlarının kullanılabilirliğini, bellek ve multimedya kapasitesini artırdı. Birçok durumda, akıllı telefonlar cep telefonu teknolojisi ile veri yönetimi birleştirerek, PDA birçok işlevleri yerine mümkün olmuştur. Ancak PDA’nızdaki elektronik tablolar ve web sayfalarıyla çalışmak istiyorsanız, akıllı telefonlar daha küçük ekran boyutları ve veri depolama özelliği nden ve bazen de maliyetten dezavantajlıdır, ancak iki cihaz taşıma ihtiyacını ortadan uzatır.

Ne lere bakmak

Hemen hemen her bütçeye ve ihtiyaca uygun bir el PDA cihazı var. Yanınızda ne kadar veri taşımak istediğinizi ve ne kadar bağlı olmak istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Açıkçası daha fazla bellek, daha hızlı işlemci ve daha büyük ekran daha yüksek fiyat etiketleri çekmek. Size rehberlik etmek için aşağıdaki özellikleri kullanarak Myshopping.com.au arayarak markaları, modelleri ve fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Bir bütçe temel birim 16 MHz işlemci hızı sunabilir, bellek 8MB ve 2.5 inç (çapraz) ekran. Yüksek sonunda, bir 4GB mikro sabit disk, WiFi ve Bluetooth bağlantısı, 400 MHz işlemci, 256MB bellek, genişletme yuvaları ile, 4 inç (çapraz) LCD ekran 65.000 renk ve 640 x 480 ekran çözünürlüğü, GPS işlevselliği, MP3 çalar, dijital kamera ve anlık mesajlaşma alabilirsiniz. Aralığın ortasında 64MB bellek, 200 MHz işlemci, 3 inç ekran ve dahili mikrofon veya ses giriş jakı olan cihazlar bulacaksınız. Tüm bu özelliklerin ve işlevlerin sürekli değiştiğini ve cihazların çok kısa bir zaman diliminde yeni özelliklerle yükseltileceğini unutmayın.

İşlemci hızı, bellek ve ekran boyutu dışında, maliyet ve marka karşılaştırmaları için kullanabileceğiniz kritik özelliklerden bazıları şunlardır:

Veri girişi – Bazı modellerde tam bir QWERTY klavye yerleşik olsa da, katlanabilir tam boyutlu harici klavye eklemeyi düşünebilirsiniz. Küçük dahili tuş takımları ile çok sayıda metin girmek veya el yazısı yazılımını kullanmak sinir bozucu olabilir.

Ses girişi – Sesli notları kaydetmek ve toplantı notları kaydetmek ve ses dosyalarını depolamak için yerleşik mikrofon veya mikrofon jakı gereklidir.

Müzik çalma – MP3 ses dosyası oynatma bazen ek yazılım gerekebilir.

GPS – Endüstriyel uygulamalar için amaca yönelik olarak üretılmış el cihazları olsa da, PDA’nızın GPS özelliği sağlam dış mekan aktiviteleri için uygun olmayabilir.

İletişim – Entegre Bluetooth 1.1 ve dahili 802.11b Wi-Fi adaptörü arayın

Akıllı Telefon – Cep telefonunun işlevlerini tek bir birimdeki veri yönetim cihazıyla birleştirir. Telefon özelliği, ayrı olarak satın alınan bir hizmet sözleşmesi gerektirir

Ses Çıkışı – Ses dosyalarınızı dinlemek için kulaklık jakı çok önemlidir

Cradle/Charger – Bu cihaz, bilgisayarınızla kolay bağlantı ve senkronizasyon sağlarken aynı anda pilinizi şarj edin. Maksimum rahatlık için ofis için ek bir beşik satın düşünün. Bazı PDA’lar arasında, verileri eşitlemek için masaüstü bilgisayarınızla arabirim sağlayan bir kablo veya özel bir beşik bulunur.

Pil ömrü – Her cihazın kendi pil ömrü özellikleri olacaktır. Pil şarj ömrü de işlediğiniz verilere bağlıdır. Markalar ve modeller arasında karşılaştırma yapmak için üretici spesifikasyonlarını bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz, ancak bu özellikler laboratuvar ölçümleridir ve gerçek kullanımınızı yansıtmayabilir.

Bluetooth – Bu kablosuz teknoloji, diğer taşınabilir aygıtlarla veya cep telefonu, faks makinesi, kişisel bilgisayar, dizüstü bilgisayar, kulaklık veya yazıcı gibi bluetooth özellikli diğer aygıtlarla veri alışverişi yapmanızı sağlar. Bluetooth özelliği harici bir klavye eklemenize olanak tanır.

Dijital fotoğraf makinesi – PDA fotoğraf makineleri genellikle e-posta için mükemmel olan ancak baskı için ideal olmayan düşük çözünürlüklü görüntüleri (yaklaşık 1,2 megapiksel) yakalar.

GPS – Küresel konumlandırma sistemi, dünya yüzeyinin herhangi bir noktasından veya yakınında gezinmenizi sağlar.

Müzik/Ses – MP3 oynatma kalitesi ses dosyasının bit hızına ve dahili hoparlörün kalitesine bağlıdır. Kaliteli bir kulaklıkla çalındığında ses kalitesi genellikle daha iyidir.

PDA Ekran – PDA ekran boyutları çapraz inç cinsinden ölçülür ve çok high-end üzerinde 5 inç kadar 2,6 inç mevcuttur. Daha büyük, daha parlak ekranlar çalıştırmak için daha fazla güç gerektirir, bu nedenle pil tüketimini artırır.

İşlemci hızı – Bir PDA’nın iç işlevlerini koordine ettiği hızı ifade eder. İşlemci hızları MHz (megahertz) cinsinden ve 4 MHz ile 624 MHz arasında ölçülür. Teknoloji geliştikçe bu özellikler hızla değişebilse de, genel günlük işlevler için en az 16 MHz işlemci hızına sahip olması önerilir.

Video yakalama – Video oynatma genellikle ek bir genişletme kartı ve üçüncü taraf yazılım indirme ve daha yüksek bellek yeteneği gerektirir.

Web Tarayıcısı – Wi-Fi bağlantısıyla kullanıldığında, masaüstü bilgisayardan yaptığınız gibi internette gezinmenizi sağlar.

Wi-Fi – Entegre 802.11b WLAN (kablosuz yerel alan ağı), herhangi bir sıcak noktada internete bağlanmak sağlar. Wi-Fi özelliklerini etkinleştirmek pil ömrünü hızlı tüketir.

Özetle

Eğer bir acemi olup olmadığını dikkate almak isteyebilirsiniz (yani, PDA teknolojisi için yeni), bir girişimci veya bir technophile, ve ilgili teknoloji anlayışı düzeyinize göre arama yapmak. Bir acemi olarak, bir teknofil olarak, tüm çan ve ıslık arıyor olacak temel bir birim arıyor olacak. Bir girişimci en uyarlanabilir yetenekleri arıyor olacak. Aşağıdaki yardımcı olabilir.

İşlevler arasından seçim yapın. Mp3 oynatıcılar, video oynatıcılar veya web’de gezinmeniz gerektiğini göz önünde bulundurun. PDA’nızın işlevselliğini iki katına çıkarmak, sunulan avantajlardan yararlanmak için başka bir cihaz taşıma ihtiyacını azaltabilir.

Ne kadar internet erişimine ihtiyacınız var? Bluetooth bağlantısı cep telefonu etkin internet erişimi verebilir, Wife sıcak noktalardan erişim verebilir, ve masaüstü bilgisayarınıza basit kablo bağlantısı yolda e-postalarınızı okumanızı sağlayabilir.

Para için maksimum bellek için gidin. Bellek, PDA’nızın ne kadar veriyi işleyip depolayabildiğini ve uygulamaları işleme yeteneğini belirler. Bellek genişletme yuvaları ve flash bellek kartları kullanılarak birçok cihazda artırılabilir.

Modelleri, markaları, satıcıları ve fiyatları karşılaştırmak için Myshopping.com.au arayın.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın