Serebral Palsiyi Önlemek İçin Hamilelik Sırasında Sağlıklı Kalın

 Serebral Palsiyi Önlemek İçin Hamilelik Sırasında Sağlıklı Kalın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ‘ne (CDC) göre, hamilelik sırasında sağlıklı kalmak bebeklerde ve küçük çocuklarda serebral palsi gibi gelişimsel sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bir gebelik sürdürmek için, CDC erken ve düzenli doğum öncesi bakım alma önerir, sabun ve su ile sık sık çamaşır enfeksiyon riskini azaltmak için, en az iki kez diş fırçalama ve günde bir kez diş ipi, bir grip aşısı oluyor, ve hasta iseniz en kısa sürede bir sağlık kuruluşu ile temasa.

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsangelişimi Enstitüsü uzmanları şu ek önerileri sunmaktadır:

• Her gün vitamin takviyesi alarak en az 400 mikrogram folik asit almaya başlayın veya almaya devam edin. Doğum öncesi vitaminlerin çoğu bu miktarda folik asit içerir.

• Alkol ve sigara içmekten kaçının.

• Radyasyon, pestisitler, bazı metaller ve bazı kimyasallar gibi toksik maddelere maruz kalmaktan kaçının. Bir şeyin zararlı olup olmadığından emin değilseniz, sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışana kadar onunla temas tan kaçının.

• Sağlıklı bir diyet uygulayın. Gelişmekte olan fetüs ihtiyacı olan tüm besin alır sağlamak için meyve, sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı süt ürünleri çeşitli seçin.

• Güvenli bir diyet idame ettirin. Çiğ balık, az pişmiş et, şarküteri eti ve bazı beyaz peynir ve bleu türleri gibi pastörize edilmemiş peynirler gibi bazı gıdalardan kaçının.

• Kafein alımını sınırlandırın. Kahve, çay, soda ve çikolatadan aldığınız kafein miktarı hakkında sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Onlar günde 200 miligram (kahve yaklaşık bir 12 ons fincan miktarı) için alımını sınırlayabilir.

Serebral palsili bebeklerde sıklıkla gelişimsel gecikmeler görülür ve önemli gelişimsel kilometre taşlarına ulaşmakta yavaş kalırlar. Anne ve babalar genellikle çocuğun yuvarlanmayı, oturmayı, sürünerek veya yürümeyi öğrenmekte güçlük çekerken bebeklerinin veya bebeklerinin gelişimi konusunda endişelenirler. Hafiften şiddetliye kadar değişen semptomlar ve etkiler arasında zihinsel bozukluk ve/veya konuşma güçlüğü, salya, büyüme sorunları ve/veya gelişmeme de sayılabilir. Diğer göstergeler dikkat süresi sorunları, olağandışı gerginlik ve sinirlilik, görme ve işitme güçlükleri, nöbetler, uyuşukluk, kasların spastisite, vücudun bir tarafının diğerinden daha fazla kullanımı ve kötü beslenme yetenekleri içerir.

Serebral palsi gelişimi için risk faktörleri düşük doğum ağırlığı içerebilir, erken doğum, çoklu doğum, yardımcı üreme teknolojisi, gebelik sırasında enfeksiyonlar, sarılık ve kernikterus ve annenin tıbbi koşulları. Tiroid sorunları, zihinsel yetersizliği veya nöbetleri olan annelerin serebral palsili çocuk sahibi olma riski biraz daha yüksektir.

Yaşamın ilk birkaç yılında beyne yapılan herhangi bir travma veya hasar serebral palsiye neden olabilir. Hastalığın en yaygın tıbbi olmayan nedenlerinden bazıları çocuk istismarı, künt kafa travması, araba kazaları ve yakın boğulma içerir. Bazı durumlarda, çocuklar ihmalkar tıp uygulayıcıları veya dikkatsizlik sonucu serebral palsi gelişir.

Çocuğunuz ihmalkar tıbbi bakım veya sorumsuzluk sonucu serebral palsi gelişmişse, serebral palsi durumlarda uzmanlaşmış avukatlar ile bir hukuk firması na başvurmak ihtiyatlı. Serebral palsi ile etkilenen bir çocuk bakımı ailenizüzerinde ağır bir mali ve duygusal yük yerleştirebilirsiniz. Tıbbi tedavi ve rehabilitasyon yolunda uzun bir yol kat edilebilen bir yerleşim, elde edilebilir.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın