Teen Gebelik – Artıları ve Eksileri Kürtaj

 Teen Gebelik – Artıları ve Eksileri Kürtaj

Plansız bir hamilelikle yüzleşmek bir genç için çok zor ve korkutucu olabilir ve ne yapacağına karar vermek daha da zor olacaktır. Politik ikna kabiliyeti ne olursa olsun, her zaman hiçbir gencin bir dereceye kadar duygusal travma olmadan verilebilen çok samimi ve kişisel bir karara varır. Tüm seçenekler: kürtaj, ya da bebek yetiştirme, ya da başka bir bireyin bebek evlat edinmek için izin duygusal acı ve kişisel fedakarlık taşır.

Istatistik

ABD’de, ‘genç’ kürtaj bu tür tüm prosedürlerin% 19 için hesaplar. Kürtaj yaptıranların yaş ortalaması 19’dan 17’ye düşüyor. Her yıl yapılan kürtajların %50’den fazlası, 18 ve 19 yaş üstü 25 yaş Altı Kadınlarda yapılan en yüksek sayıyı oluşturuyor.

Şu anda bir genç kürtaj için ebeveyn izni gerektiren yirmi bir devletler ve yok on sekiz devletler vardır. Reşit olmayan bir çocuk üzerinde kürtaj yapmadan önce ebeveyn bildirimi gerektiren on dört eyalet de vardır. Bildirim yasası ebeveynlerin bilgilendirilmesini gerektirir, ancak bir ebeveynin izni prosedürü devam etmek için gerekli değildir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda kürtaj yasaldır. Genç kürtaj gerçekler genç gebelik oranı son on yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde azalmış olsa da, yüzdeleri aslında artmıştır ortaya koymaktadır.

Gençler, kürtaj sırasında rahim içine teşhis edilmemiş cinsel yolla bulaşan bir hastalığın yayılmasından veya rahimiçine yerleştirilen cerrahi aletlerdeki mikroorganizmaların neden olabileceği pelvik inflamatuar hastalık (PID) ve endometrit (rahim iltihabı) gibi kürtaj sonrası enfeksiyonlar için daha yüksek risk altındadır.

İptal edilen gençlerin intihar etme olasılığı, kürtaj yaptıran yetişkinlere göre 2 ila 4 kat daha fazladır ve kürtaj öyküsü nün ergen intihar düşüncesiyle ilişkili olması muhtemeldir.

İptal edilen gençlerin psikolojik sorunlar geliştirme olasılığı daha yüksektir ve genel olarak gençlere göre ruh sağlığı hastanelerine kabul edilme olasılığı yaklaşık üç kat daha fazladır.

Gençler daha fazla yaralanma veya ölüm riski, çünkü herhangi bir fiziksel komplikasyonlar ebeveynleri bilgilendirmek olası değildir.

Bir gencin kürtajı seçmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

· Bir bebeğe param yetmez.

· Kimsenin seks yaptığını ya da hamile olduğunu bilmesini istemiyor.

· Bekar bir ebeveyn olmak istemiyor.

· Partneri veya ebeveyni kürtaj yaptırmasını istiyor.

· Ebeveyn olmaya hazır değil

· Çocuk sahibi olamayacak kadar çocuk sahibi olamayacak kadar çocuksu.

· Tecavüz den ya da ensest ilişkiden kurtulmuştu.

· O ya da fetüsün bir sağlık sorunu var.

Kısmi Doğum Kürtajlarının Tıbbi Nedenleri- Tıbbi durumlar ve endikasyonlar gebeliğin ilk üç aylık döneminden sonra (12 hafta) annenin hayatını ve/veya sağlığını tehdit edebilecek belirtiler gelişebilir. Geç meydana gelen tıbbi durumlar şunları içerebilir:

· Kalp yetmezliği

· Şiddetli veya kontrol edilemeyen diyabet

· Ciddi böbrek hastalığı

· Kontrol edilemeyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)

· Şiddetli depresyon

‘Zorunlu hamilelik’ veya ‘zorla annelik’ (yani istenmeyen çocuklar) sonuçlarından bazıları aşağıdaki gibidir. Çocuk:

· daha fazla duygusal handikapları vardır

· daha az iyi skolastik yapar; düşük başarılı

· iki kat daha fazla çocuk suçluluk kaydı olması muhtemeldir

· yetişkin sabıka kaydı olması muhtemel 4x

· alkol ve uyuşturucu kötüye olasılığı daha yüksektir

· 16-21 arasında refah alma olasılığı 6 kat daha fazladır

· ebeveynler ile daha kötü ilişkileri vardır

· ebeveynler tarafından istismar edilme veya ihmal edilme riski daha yüksektir

Kürtaj yaptırmanın dezavantajlarından bazıları şunlardır:

· pişmanlık ve keder duyguları yaratır

· rahimdeki çocuğa yaşama şansı vermez, bu nedenle birçok din tarafından aşağı bakılır

· kürtaj yaptırmak, ileriki yaşlarda çocuk sahibi olma şansınızı her zaman azaltTırıyor

· kürtaj katılan gençler sürekli kürtaj satanlar tarafından aldatılmış duygu rapor ve ‘Tanrı’nın hüküm ve ceza’ için endişe ile meşgul olmak

· “anne-anne” her zaman merak edecek ‘ya’ ve o olabilirdi çocuk hakkında hayatının geri kalanı için suçluluk bazı düzeyde hissedebilirsiniz

Evlat edinme vs Kürtaj

Evlat edinme ile:

· Genellikle seçiminiz hakkında olumlu hissedin

· Devam edebilirsinizbebeğinizle d temas

· Sizi ve bebeğinizin geleceğini planlamak için bolca zamanın olacak.

· Doğum uyacağını hatırlayabilirsin.

· Hamileliğin hayat vermekle bitiyor.

Kürtaj ile:

· Kürtaj sondur; Kararından geri dönemezsin.

· Seçimin için suçluluk ve utanç hissedebilirsin.

· Çocuğunuzun geliştiğini görme fırsatını kaçıracaksınız

· Bir can aldığını hatırlayabilirsin.

· Hamileliğin ölümle bitiyor.

Gençler daha erken bir karar vermek ve kürtaj yaptırarak ebeveynlerinden gebelik örtbas etmeye çalışın muhtemeldir. Gençler de bebek tutmak istedim rapor olasılığı daha yüksektir, kürtaj öncesi danışmanlık yanlış bilgilendirilmiş duygu yüksek düzeyde, kürtaj hizmetleri ile daha az memnuniyeti ve daha fazla kürtaj sonrası stres. Gençler de daha başkalarına kendi sorunlarının projeksiyon gibi olgunlaşmamış başa çıkma stratejileri kullanmak olasıdır, inkar, ya da “hareket”, yaşlı kadınlar daha, stratejiler araştırmacılar spekülasyon kalıcı olabilir.

Ebeveyn izni olmadan destekçileri sürekli tartışmalar dışında manevi yıkım bileşeni terk olmasına rağmen, genç kürtaj gerçekleri kürtaj katılan gençler tekrar tekrar kürtaj satanlar tarafından aldatılmış hissediyorum ve Tanrı’nın yargı ve ceza için endişe ile meşgul olmak bize.

Genç kürtaj ile başa çıkmak için özellikle zor bir şey, özellikle de muhtemelen anne-babanızla yüzleşmek zorunda ve eşiniz destekleyici olacağını umuyor.

Gençler kürtaj için kendi kararına ebeveynleri dahil etmek için teşvik edilir, ve çoğu dahil bir ebeveyn var. Bu eyaletlerin çoğunda, eğer ailesiyle konuşamazsa ya da konuşmamayı seçerse hakim karşısına çıkabilir. Yargıç kendi başına karar verecek kadar olgun olup olmadığını düşünecek. Yoksa, yargıç kürtajın gencin yararına olup olmadığına karar verecektir. Her durumda, işlem sırasında komplikasyonlar varsa, reşit olmayanların ebeveynleri bilgilendirilebilir.

Bir genç acele yle kararlar vermeden önce, ya da bir yanlış ı saven etmek için bir girişim olarak, ebeveyn onayı tartışmanın her iki tarafında gençler ve ebeveynler genç kürtaj gerçekleri almak gerekir ve kürtaj ve kürtaj sonrası prosedür komplikasyonlarhakkında çok öğrendim.

Eğer hamile bir genç iseniz, şu anda bakış açınızı tutmak önemlidir. Hatırlanması gereken en önemli şey bir seçim in. Üç ana yol vardır: ebeveynlik, kürtaj veya evlat edinme.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın