Tok Tutan Ne Tür Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edebiliriz?

 Tok Tutan Ne Tür Sağlıklı Yiyecekleri Tercih Edebiliriz?

Yeterli ve dengeli beslenmede ve sağlıklı zayıflamada önemli noktalardan birisi de hem sağlıklı besinler tüketmek hem de bu besinlerin bizi uzun süre tok tutmasını sağlayabilmektir.  Tok tutan besinler genelde ya protein içerikleri yüksek olan besinler ya da posa lif açısından zengin olan besinlerdir. Tok tutan yiyeceklere örnek olarak ilk sırada yumurtayı verebiliriz. Yumurta örnek protein içerir, kaliteli protein kaynağıdır ve uzun süre tokluk hissi sağlar. 

Daha sonra süt, yoğurt, et, tavuk, balık gibi hayvansal protein içeren gıdaları örnek verebiliriz. Bunlar tokluk hissinizi arttıracaktır. Ama bu tarz ürünler aynı zamanda hayvansal yağ da içerdikleri için bu tarz ürünleri yağı azaltılmış ve az yağda tüketmekte fayda vardır. Onun dışında bol lifli ve düşük glisemik indeksli yulaf güzel bir posa kaynağıdır, dolayısıyla tokluk hissimizi arttıracaktır.

Tok tutan meyve ve sebzeleri örnek verebiliriz.

Meyve ve sebzeler posa içerikleri yüksek besinlerdir. En çok posa içeren meyve ahududu denilebilir. Daha sonra elma, armut gibi meyveler bunu takip eder. Sebzelerden örnek verecek olursak enginar da bir posa kaynağıdır. Kabak, şalgam ve bezelye gibi sebzelerde posa içerirler. Yağlı tohumlardan ve kuruyemişlerden ise badem, ceviz iyi bir posa kaynağıdır ve tok tutma özelliği yüksektir.

Baharatlardan ise son yıllarda yapılan çalışmalara göre tarçının üzerinde çok durulmaktadır. Tarçın kan şekerini dengeleyerek tok kalmamıza yardımcı olur. Ama unutulmamalıdır ki bol su tüketmek gerekir özellikle bol lifli gıdalarla birlikte tüketildiğinde tok kalma süremizi arttıracaktır.

TOK TUTAN BESİNLER

Elma: Vitamin ve mineral bakımından zengin olan elma lifli yapısı nedeniyle tokluk hissini uzatır. Kan glikoz seviyesini düzenleyerek enerji veren elma özellikle egzersiz sonrası kaybedilen enerjiyi geri almanıza yardımcı olabilir.

Salata: Marul, lahana, kereviz, salatalık ve diğer yeşil yapraklı sebzelerin sindirimi yavaştır ve yedikten sonra midenizi uzun süre dolu hissedebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi sizi daha uzun süre tok tutar. Yulaf ezmesi içinde bulunan karbonhidratların vücut tarafından yakılması daha uzun sürer ve diğer öğüne kadar gereken enerjiyi sağlar. Glisemik indeksi düşük olan ancak besin değeri bakımından zengin olan yulaf ezmesi açlık hormonu “ghrelin”i baskılar.

Yeşil Çay: Öğünler arasında içeceğiniz 1 bardak yeşil çay açlık hissini bastırmanıza yardımcı olabilir.

Protein: Sadece karbonhidrat tüketmek yağ hücrelerinde aşırı enerji depolanmasına dolayısıyla vücutta yağ kütlesi artmasına neden olurken, protein karbonhidratın vücut tarafından emilme hızını yavaşlatır. Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar ve gün içinde gereken enerjiyi sağlar.

Baharat: Baharatlı gıdalar tokluk üzerinde iki şekilde etkilidir; birincisi baharatlı gıdalar masaya oturduğunuzda daha az yemek yemenizi sağlar, ikincisi ise hararet yaptığı için daha fazla su içmenize dolayısıyla midenizin dolmasına neden olur. Eğer midenizde herhangi bir sorun yoksa yemeklerde kullandığınız baharatı arttırarak tokluk hissini uzatabilirsiniz.

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın