Vitamin eksiklikleri zihinsel sağlığınıza zarar verebilir

 Vitamin eksiklikleri zihinsel sağlığınıza zarar verebilir

Vitamin eksiklikleri zihinsel sağlığınıza zarar verebilir

Vücudun sağlıklı işleyişi için uygun besin maddelerine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Ama zihinsel sağlığımıza gerçekten ne kadar etkisi var?

Beslenme biyokimyamız dengesizleştiğinde zihinsel sağlığımız etkilenir. Vücut, besinleri doğru bir şekilde metabolize etmezse, bir vitamin takviyesi almanız gerekebilir.

Hepimiz benzersiz olduğumuz için, bir kişi belirli bir besinin (D vitamini gibi) daha düşük seviyelerini çok iyi tolere edebilirken, diğer kişi tolere edemeyebilir. Beslenme yetersizlikleri zihinsel sağlığınızı değiştirebilir. Kişiye bağlı olarak hafif ila yıkıcı problemlere yol açabilir. Araştırmalar, bazı eksikliklerin anksiyete ve depresyona katkıda bulunabileceğini ve obsesif kompulsif bozukluk ve bipolar bozukluk gibi belirli zihinsel sağlık bozuklukları olan kişilerde semptomları şiddetlendirebileceğini göstermektedir.

Beslenme ile ilgili sorunlar yaygın olarak, stresi yönetme yeteneğinin azalması, artan kaygı veya sinirlilik, ruh hali dengesizlikleri ve daha düşük konsantrasyon veya odaklanma gibi belirtiler olarak ortaya çıkabilir. Tabii ki, zihinsel sağlık karmaşıktır ve besinler bulmacanın küçük bir parçası olabilir. Bilim insanlarının hala diyet-ruh hali bağlantısı ve belirli eksikliklerin zihnimize etkisi hakkında keşfetmek ve tartışmak için çalıştığı pek çok şey var, ancak işte şimdiye kadar bulmayı başardıkları bazı temel beslenme oyuncuları.

D vitamini

Bu yağda çözünen vitamin, ruh halini, uykuyu ve nöronların korunmasını ve sentezini düzenleyen 1000’den fazla genin ekspresyonunu etkiler. Vücut ve beyin boyunca, bazıları ruh hali, uyanıklık, motivasyon, hafıza ve zevki etkileyen bölgelerde bulunan D vitamini reseptörleri vardır. D vitamini, iyi hissettiren beyin kimyasallarını serotonin ve oksitosin yapan genleri de düzenler. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında depresyon, anksiyete, sinirlilik ve yorgunluk sayılabilir.

B12 vitamini

B12 vitamini serotonin ve dopamin gibi ruh halini artıran beyin kimyasallarının yanı sıra norepinefrin gibi stres hormonlarının düzenlenmesinde de rol oynar. Aynı zamanda beyin için depresyonla ilişkili bir nörotoksin olan homosisteinin detoksuna yardımcı olur. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri yorgunluk, uyuşma ve karıncalanma, nefes darlığı ve daha fazlasını içerebilir.

B6 vitamini

B6 vitamini, serotonin, dopamin ve GABA dahil olmak üzere beynin iyi hissettiren kimyasalları yapmada bir ortak faktördür. B12 gibi, B6 vitamini de vücudun homosistein seviyelerini kontrol altında tutmasına yardımcı olur, bu da ruh hali sorunlarına yardımcı olur. Böbrek hastalığı veya malabsorpsiyon problemleri olan insanlar B6 vitamini eksik olma olasılığı en yüksek olan kişilerdir.

Magnezyum

Magnezyum stres tepkisini düzenlemeye yardımcı olur ve doğanın ruh hali dengeleyicilerinden biri olarak kabul edilir. Magnezyum eksikliği nadir görülür. Magnezyum eksikliğini gösterebilecek belritiler arasında yorgunluk, bulantı, iştah kaybı ve ruh hali değişiklikleri olabilir.

Çinko

Çinko, beyin fonksiyonunda birçok önemli rolü olan bir mineraldir. Ayrıca, B6 vitamininin serotonin ve dopamin gibi iyi hissettiren kimyasallar yapmak için mümkün olan en iyi işi yapmasına yardımcı olur. Çoğu insan doğal olarak diyetlerinden yeterli miktarda çinko alır. Hamile veya emziren kadınlarda, vejetaryenler ve gastrointestinal hastalığı olan kişilerde bir eksiklik meydana gelebilir. Eksiklik belirtileri arasında iştah veya tat kaybı, öfke kaybı, depresyon ve öğrenme güçlükleri sayılabilir.

Demir

Demir, vücut ve beyin boyunca oksijen iletimini düzenlemenin yanı sıra, serotonin ve dopamin gibi ruh hali düzenleyici kimyasalların üretilmesine ve dengelenmesine yardımcı olur. Demir eksikliği için en fazla risk altında olanlar, demir eksikliğini önlemek için yemek konusunda özellikle dikkatli olmayan kadınlar, yaşlılar ve veganlardır. Demir eksikliğinin belirtileri arasında yorgunluk, konsantre olma zorluğu ve baş dönmesi sayılabilir.

Omega 3

Omega-3’ler, her ikisi de beyin fonksiyonunda önemli bir rol oynayan DHA ve EPA adı verilen bileşenler içerir. İltihaplanmayı önler, beyin hücresi sağlığını korur ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirir. Ayrıca ruh halini iyileştirebilirler. Omega 3 eksikliğinin belirtileri arasında genellikle kuru cilt, yorgunluk, alerji ve kronik susuzluk gibi duygu durum sorunları bulunur.

Eksiklik nasıl anlaşılır ve ne yapmalı

Başlamadan önce önemli bir not: Diyetinizi değiştirmek veya vitamin takviyeleri almak, ruh hali ile ilgili problemlerinizi çözmeye yardımcı olabilir. Konuşma terapisi ve ilaç tedavisi gibi diğer müdahaleler, ruh sağlığı sorunlarını iyileştirmenin en iyi bilinen yollarıdır.

Beslenmeye “sağlığı korumak ve nüksetmeyi önlemek veya daha düşük dozlarda ilaç müdahaleleri kullanmak için önemli bir yardımcı tedavi” olarak bakmalısınız. Potansiyel bir eksikliğin oluşup oluşmadığına dair size ipucu verebilecek çeşitli fiziksel işaretler vardır. Bunlar; sık ​​baş ağrısı, GI semptomları (kabızlık, ishal, gaz ve şişkinlik), kırılgan tırnaklar, kuru cilt veya egzama, saç dökülmesi ve diğerlerini içerebilir.

Yüksek stres seviyeleri de sıklıkla semptomlara eşlik eder ve besin seviyelerini olumsuz etkileyebilir. Benzer şekilde, yeni bir stres, kendinize nasıl baktığınızı ve besin depolarını ne şekilde tükettiğinizi etkileyebilir. Beslenme durumunuzu kapsamlı bir şekilde incelemek, olup bitenlerin temel nedenine ulaşmada yardımcı olabilir.

Fiziksel ve zihinsel sağlık birbiriyle bağlantılıdır, bu nedenle ruh sağlığı belirtileri bir anksiyete olarak ortaya çıktığında beslenme her zaman tedavinin bir parçası olmalıdır. Şüphelerinizi doktorunuza veya psikiyatristinize açarak başlayın. Doktorunuzdan belirtilerinizle tutarlı olan ilgili kantahlillerini yapmasını isteyin veya sizi hem zihinsel sağlık hem de beslenme konusunda uzmanlaşmış birine yönlendirmesini isteyin. Vücudunuzu ve hayatınızı en iyi siz tanıyorsunuz, eğer bir şey hissediyorsanız, muhtemelen hissettiğiniz gibidir. Doğru tedavi planıyla, kendiniz için en uygun çözümü bulacaksınız.

{Keywords}

Eksik,Ruh Hali,Beyin,Beslenme,Belirtiler,Zihinsel,Vitamin,Kimyasallar,B6 Vitamini,Sağlığı,Demir,D Vitamini,Serotonin,Yorgunluk,Stres,Olma,Besin

Loading spinner
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın